İlçe halkı genelinin tarım ve hayvancılık ile küçük çapta atölye ve işyerlerine dayalı ekonomik yapısı mevcut iken 1985′ li yıllarda ilçemizde sanayileşme başlamıştır. Dolayısıyla ekonomik yapıda değişiklik oluşmuş, tarım, hayvancılık ve küçük işyerleri yanı sıra sanayide ücrete tabi çalışanlar önemli bir bölümü oluşturmaya başlamıştır.

Müsellim Tepesi ile Karaören köyü arasında 570 dönümlük alan Organize Sanayi Bölgesi olarak ayrılmış ve uzun yıllar süren çalışmalar neticesinde 2005 yılında Şabanözü Organize Sanayi Bölgesi tüzel kişiliği tescil edilmiştir. 1991 yılında kurulan sanayimize öncülük eden ve halen en çok çalışanı ile lokomotif görevi yapan  Erna-Maş AŞ.nin yanı sıra bu bölgede çeşitli sanayi kuruluşları üretim yapmaktadır.

İlçe genelinde tarımsal faaliyetler yanında meyve üreticiliği, seracılık, kültür ırkı hayvancılığa önem verilmektedir.  Buğday, nohut, arpa, fasulye yanı sıra elma, erik, üzüm, vişne gibi meyveler  ile salatalık, biber, domates başta olmak üzere sebzeler yaygın olarak yetiştirilmektedir. Sebze ve meyveler, Pazartesi günleri  çarşı meydanında kurulan yerel Pazar ile Ankara yolu üzerinde Pepeler mevkiinde Belediyemiz tarafından  yapılan Halk pazarında yaz mevsiminde her gün satışı yapılmaktadır.

Sanayi:

İlçemiz OSB içerisinde ve dışarında olmak üzere sanayileşmektedir.

Organize Sanayi Bölgesi:

2005 yılında tüzel kişiliği tescil edilen, kamulaştırma ve imar çalışmaları tamamlanan Şabanözü Organize Sanayi Bölgesi 57 Ha büyüklüğünde olup 17 aktif Sanayi firması faaliyettedir, ortalama 4000 kişi istihdam sağlamaktadır. 2007 yılında ihale edilen alt yapı (Elektrik-Su-Kanalizasyon-Yol) projesi kapsamında imar planında mevcut olan yollar 3565 metre uzunluğunda 52.000 m2 parke taş ile döşenmiş, kanalizasyon şebekesi ve menfezleri de tamamlanmıştır. 2009 yılında  eksik kalan altyapı çalışmaları devam edecektir. Sanayicilere arsa tahsisine devam edilecektir.

Organize Sanayi Bölgesi Dışındaki Sanayi Bölgeleri:

Değişik yerlerdeki fabrika ve imalathanelerin yanı sıra Karayatak mevkiinde 1260 dönümlük alan, hazine tarafından 3 ayrı firmaya tahsis edilmiştir. Birisi üretime geçmiş ikisi yapım aşamasında olan fişek fabrikalarının da olduğu 5.000 dönümlük bölgenin, Patlayıcı Maddeler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak belirlenmesi için talepte bulunulmuş, çalışmalar devam etmektedir.

İlçemizdeki büyük işyerlerinin durumları aşağıya çıkartılmıştır.

OSB içinde Kalanlar;

1) Erna – Maş A.Ş. (elektrikleri ev aletleri ürünleri imalatı) 654 kişi ile çalışmaktadır.

2) His Deri San.Ltd.Şti. (ayakkabı malzemesi imalatı) 40 kişi ile çalışmaktadır.

3) Hilde Teks.Elek.Mak.İmalat San.Tic.A.Ş. ( konfeksiyon imalatı) 26 kişi ile çalışmaktadır.

4) Çankutsan (kutu imalatı) 20 kişiyle çalışmaktadır.

5) Sude Yapı ve Or.Ürün.San.ve Tic.Ltd.Şti. (Ahşap doğrama işi) 13 kişi ile çalışmaktadır.

6) Çankırı Un San. ve Tar.Ür.Ltd.Şti., (un ve kepek üretimi) 10 kişi ile çalışmaktadır.

7) Fides Yapı ve Malz.San.Tic.Ltd.Şti. (Çelik konstrüksiyon üretimi) 30 kişi ile çalışmaktadır.

8) Koçak Ofis Mob.İma.Plas.Dek.İnş.Elek.Çelik Eşya Pazar.İth.İhr.San. ve Tic.Ltd.Şti (Mobilya imalatı) üretime ara vermiştir.

9) Sera A.Ş. (röntgen filmi) üretime ara vermiştir.

10) Menpor Isı Yalıtım İnş.San. ve Tic.A.Ş. (Strafor imalatı) inşaat aşamasındadır.

OSB Dışında Kalanlar;

1) Gürel Fişek San.Ltd. Şti. Fişek Fabrikası (Av Fişeği, Havai Fişek ve Ses Mermisi yapımı)

    31 kişi ile çalışmaktadır. 

2) Yiğit Teknik (Elektronik kart montaj yapımı) 39 kişi ile çalışmaktadır.

3) Hastürk Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. (Bal ve Bal ürünleri imalatı) 31 kişi ile çalışmaktadır.

4) Güloğlu Nak.İnş.Elek.San.Tic.Ltd.Şti. (Hazır Beton imalatı) 15 kişi ile çalışmaktadır.

5) Baş Plastik San.Ltd.Şti. (Enjeksiyon Plastik Ürünler) 13 kişi ile çalışmaktadır.

6) Poli Kap Tic.Ltd.Şti. (Poliüretan Amerikan Panel Kapı İmalatı) 10 kişi ile çalışmaktadır.

7) Girişim Gös.Org.San.ve Tic.Ltd.Şti. ve Turaç Dış Tic.Ltd.Şti. şirketlerince ilçemiz Karayatak mevkiinde Gürel Fişek  Fabrikasının olduğu bölgede,  Av Fişeği, Havai Fişek ve Ses Mermisi üretimi yapmak üzere gerekli izinleri ve ÇED raporu alınarak tahsisleri tamamlanmış, inşaatların %80’i bitmiş olup, işletme ruhsat alma aşamasına gelmiştir. 2009 yılında üretime geçmeleri planlanmaktadır. 

          Organize Sanayi Bölgesi içinde ve dışındaki yapımı devam eden fabrikaların üretime geçmesi ve yeni fabrikaların kuruluyor olması sanayimizi geliştirmekte ve ilçemiz sanayi kenti olmaktadır.