Sosyal&Kültürel

Çağın ve ülkemizdeki gelişmelerin gerisinde kalmayarak şehirleşen ilçemiz, aynı zamanda akrabalık – arkadaşlık – komşuluk ve anane gibi önemli Anadolu ve Türk değerlerini yok etmeden kültürünü yaşatmaya çalışmaktadır. Düğünleri, bayramları, cenazeleri, yareni, yağmur duası gibi ananelerimiz bunlara en canlı örneklerdir.

Düğünlerimiz ilçe halkının büyük katılımıyla bayrak dikme, kutlu olsun, kına, salon etkinlikleri ile kutlanmaktadır.

Dini bayramlarımız toplu bayram namazları, büyüklerin ve hastaların ziyaretleri, çeşit çeşit yemek- tatlı ve ikramlıklarla bütünleşme içerisinde kutlanmaktadır.

        Ayrıca, Belediyece organize edilen çarşıdaki parkta veya belediye salonunda toplu olarak halkla bayramlaşma yapılmaktadır.Cenazelerimiz ciddi halk katılımı ile cenaze namazının kılınması, konvoy halinde mezarlığa araçlarla toplu olarak çıkılması, akabinde cenaze evine gidilerek duaların okunması ve taziyelerin sunulması ile acılar hafifletilmeye çalışılmaktadır.

         Yaren, kış aylarında ilçe gençleri aralarındaki dayanışmayı sürdürmek amacıyla belirli zamanlarda düzenledikleri toplantılardır. Özel kıyafetlerle ve Belediyece özel olarak tefriş edilmiş Yaren Odasında yapılan Yaren Meclislerinin asıl amacı bu toplantılara katılanların ahlak, davranış ve görgü kuralları bakımından denetlenmesidir. Yaren Ekibimiz  kış aylarında eğlenerek yareni ilçemizde yaşattıkları gibi, özel günlerde çevre il ve ilçelerde de gösteri yaparak ilçemizin tanıtımına katkı sağlamaktadırlar.

          İlçe halkının büyük çoğunluğunun katılımı ile her yıl bahar aylarında  “Paşa Sultan’a” yağmur duasına çıkılır. Yağmur duasına çıkılacağı halka duyurularak, kurban almak için halktan para, yağ ve bulgur toplanır. Sabah erken saatlerde başlayan seyahat yayla ve efsanevi ağlar kaya ziyaretleri yapılır. Paşa Sultanda cemaatle kılınan öğle namazından sonra Yağmur duası yapılır. Duadan sonra pişirilen kurban eti ve pilav katılımcılara dağılarak orada yenir ve ilçeye dönüş başlar. Dönüşte Paşa sultan türbesi alt tarafında bulunan Şabanözü yaylasına eğlence amaçlı oyunlar oynanır, piknikler yapılır.

About Company

Subscribe Newsletter

Sign up for our latest news & articles. We won’t give you spam mails.

© 2022, AOGWEB. All Rights Reserved.

Önemli Duyuru

Belediyemiz tarafından adınıza yapılan Tahakkuk Tahsilatlar ve Su Bildirgelerini SMS olarak alabilmeniz için Cep telefon numaralarını güncelletmeniz sizin yararınıza olacaktır.